«Powrót

MF, KAS i KIS na spotkaniach z przedsiębiorcami na Śląsku i Podbeskidziu

MF, KAS i KIS na spotkaniach z przedsiębiorcami na Śląsku i Podbeskidziu

MF, KAS i KIS na spotkaniach z przedsiębiorcami na Śląsku i Podbeskidziu

Z-ca Szefa KAS Paweł Cybulski podczas wystąpienia na konferencji.
Z-ca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Kariona Adamek-Bienia podczas wystąpienia na konferencji.
Strefa informacyjna, na zdjęciu minister P.Cybulski z konsultantami.
  • 11 czerwca w Rybniku i 12 czerwca w Bielsku–Białej odbyły się kolejne konferencje z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany".
  • Tematem spotkań były zmiany, które dla przedsiębiorców przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu.
  • W konferencjach uczestniczył wiceminister finansów Paweł Cybulski oraz przedstawiciele śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Krajowej Informacji Skarbowej.

Konstytucja Biznesu to pakiet 51 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Dla firm ma być „kartą praw podstawowych", która zwiększy świadomość przedsiębiorców w zakresie podstawowych zasad prowadzenia biznesu i przysługujących im gwarancji. W centrum tych przepisów jest przedsiębiorca – prezentują one zestaw jego uprawnień i gwarancji, a także obowiązków państwa i administracji wobec przedsiębiorców.

KAS a Konstytucja Biznesu
      „Krajowa Administracja Skarbowa ma trzy cele: wyjście do podatnika jako do partnera, wykrywanie i likwidację oszustw podatkowych oraz ochronę bezpieczeństwa naszego państwa. Konstytucja Biznesu zawiera wszystkie podstawowe zasady budujące relacje między przedsiębiorcami a urzędem. Możemy razem dobrze funkcjonować, jeżeli będziemy budować nasze relacje na zaufaniu. Filozofią konstytucji dla biznesu jest założenie, że jesteśmy społeczeństwem uczciwym" - powiedział zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski.

Wiceminister finansów dodał, że KAS jest młodą organizacją, która od 1 marca 2017 r. buduje nowy wizerunek administracji.

    „Mamy dobre wyniki w obszarze wpływów budżetowych, które przekładają się na system społeczny. Nasze państwo myśli o obywatelach" – podkreślił.

Prezentacja podatkowych udogodnień dla firm
W obu spotkaniach uczestniczył Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Gojny. Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Kariona Adamek-Bienia przybliżyła przedsiębiorcom zasadę Ministerstwa Finansów ,,3×P" (prosty, przyjazny i przejrzysty system podatkowy).

    „Chcemy aby przedsiębiorca miał poczucie, że przepisy są dla niego i służą jego ochronie a administracja skarbowa wspiera go w prowadzeniu biznesu" – stwierdziła.

Strefa informacyjna i dyskusja z przedsiębiorcami
Odrębną częścią spotkań były rozmowy i dyskusje przedstawicieli administracji z przedsiębiorcami. Na stanowiskach informacyjnych MF/KAS eksperci z urzędów skarbowych z Rybnika i z Bielska-Białej, a także konsultanci z Krajowej Informacji Skarbowej udzielali podatnikom informacji i wyjaśnień dotyczących podatkowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Krajowa Informacja Skarbowa ma swoją siedzibę właśnie w Bielsku-Białej. Zadaniem KIS jest udzielanie informacji podatkowej i celnej oraz wydawanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego na podstawie Ordynacji podatkowej.

                                                          ***
„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa są partnerami tego przedsięwzięcia.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 18 czerwca w Wieluniu.
 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 13.06.2018 Data publikacji: 13.06.2018 08:54 Data ostatniej modyfikacji: 13.06.2018 08:54
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Osoba publikująca: Angelika Nowak Osoba modyfikująca: Angelika Nowak