«Powrót

„Transparentność podatkowa. Program Współdziałania – współpraca i lepsze przestrzeganie przepisów prawa podatkowego” – konferencja w MF

„Transparentność podatkowa. Program Współdziałania – współpraca i lepsze przestrzeganie przepisów prawa podatkowego” – konferencja w MF

„Transparentność podatkowa. Program Współdziałania – współpraca i lepsze przestrzeganie przepisów prawa podatkowego” – konferencja w MF

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk podczas przemowy.
  • 29 listopada 2022 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja na temat rozwoju Programu Współdziałania w Polsce.
  • Uczestnikami spotkania byli m.in. szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk i zastępca szefa KAS Anna Chałupa, doradcy podatkowi, przedstawiciele biznesu, nauki i administracji skarbowej.
  • Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na tematy dotyczące Programu Współdziałania i zaprezentowania wniosków z badań ewaluacyjnych realizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego.

Program Współdziałania jest nową formą relacji pomiędzy dużymi podatnikami a Krajową Administracją Skarbową. Założenia Programu przedstawił wiceminister finansów szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

"Polskie rozwiązanie jest zbliżone do stosowanych na świecie form programów co-operative compliance, opartych na trzech podstawowych zasadach: wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i transparentności"

– powiedział szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

Wiceminister finansów podkreślił, że udział w Programie Współdziałania daje przedsiębiorcom szereg korzyści.

"Przystępując do Programu, podatnik gwarantuje sobie pewność i zgodność działania w zakresie ryzyka funkcji podatkowej, a co za tym zwiększa pewność rozliczeń podatkowych. Obecnie coraz więcej firm odnosi się do kwestii podatkowych w swoich politykach zarządzania zgodnością, a zapewnienie ładu w obszarze podatków staje się wymogiem stawianym zarówno przez kontrahentów, jak i inwestorów"

– dodał szef KAS.

Rozmowa o rozwoju Programu Współdziałania

Dyskusja panelowa prowadzona była w trzech blokach tematycznych:

  • Program Współdziałania – obserwacje, diagnoza obszarów, wnioski.
  • Quo Vadis – Program Współdziałania, compliance i transparentność.
  • Rola funkcji podatkowej i istotność transparentności podatkowej.

Uczestnikami paneli byli przedstawiciele nauki, biznesu, administracji skarbowej i doradcy podatkowi.

Podczas dyskusji uczestnicy omówili tematy dotyczące Programu Współdziałania. Przedstawili wnioski z realizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego badań ewaluacyjnych. Zaprezentowali również koncepcję zmian i rozwiązań, które pozwolą KAS i podatnikom na podejmowanie wspólnych działań zapewniających przestrzeganie prawa podatkowego, i umożliwią udział w Programie większej liczbie podatników.

Zamykając konferencję wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anna Chałupa podziękowała wszystkim prelegentom za inspirującą dyskusję i ważne głosy w debacie o Programie Współdziałania. Podkreśliła, że bezpieczeństwo i transparentność podatkowa ma duże znaczenie dla Krajowej Administracji Skarbowej.

"Transparentność, zaufanie, zrozumienie i wzajemne korzyści dodają wartości dla obu stron. Administracja skarbowa uczy się rozumienia specyfiki działania poszczególnych branż, dzięki czemu w kolejnych latach będzie możliwe przygotowanie usług dostosowanych właśnie do tak określonych potrzeb"

– podsumowała wiceminister Anna Chałupa.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 30.11.2022 Data publikacji: 30.11.2022 08:38 Data ostatniej modyfikacji: 30.11.2022 08:38
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka