«Powrót

Rozliczenie PIT – informacja dla emerytów i rencistów

Rozliczenie PIT – informacja dla emerytów i rencistów

Rozliczenie PIT – informacja dla emerytów i rencistów

Para starszych ludzi siedząca z laptopem na kolanach.Na granatowym tle biały napis: Rozliczenie PIT. Informacja dla emerytów i rencistów. Adres strony w lewym górnym rogu na czerwonym tle: podatki gov.pl
  • Od 15 lutego do 2 maja będzie można składać zeznania PIT za 2021 r. np. w serwisie e-Urząd Skarbowy.
  • Przypominamy emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
  • Wskazujemy także, jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

Osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą:

  • złożyć samodzielnie zeznanie roczne albo
  • nic nie robić do 2 maja - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2021 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Zwrot nadpłaty

Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie - najłatwiej w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl, zwrot nadpłaty podatku trwa do 45. dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Ważne:

aby uzyskać zwrot nadpłaty, zgłoś swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego – możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie musisz nic robić.

Przekazanie 1% na rzecz OPP

Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.

Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1% podatku, również nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2022 r. nie zostanie odwołany stan epidemii.

Jeśli podatnik otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1% na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego.

Ważne:

  • wskazana w ubiegłym roku OPP musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP,
  • gdy w systemie znajduje się zeznanie – niezależnie od tego, czy złożysz je sam, czy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS – nie składaj PIT-OP.
bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 04.02.2022 Data publikacji: 04.02.2022 16:26 Data ostatniej modyfikacji: 04.02.2022 16:54
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Aleksandra Grygierczyk Osoba modyfikująca: Aleksandra Grygierczyk