«Powrót

Polski Ład: Przewodnik dla podatnika i pracodawcy

Polski Ład: Przewodnik dla podatnika i pracodawcy

Polski Ład: Przewodnik dla podatnika i pracodawcy

Tekst:Polski Ład. Preferencje dla klasy średniej. Przewodnik dla podatnika i pracodawcy. W tle uśmiechnięta kobieta w okularach.
  • Zapraszamy do korzystania z naszych kolejnych przewodników.
  • Skierowane są one do podatników i pracodawców i dotyczą preferencji podatkowej dla klasy średniej.

Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów.

Z ulgi może skorzystać każdy, kto uzyskał przychody z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy) oraz z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej w łącznej wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie.

Zasady działania preferencji dla pracownika

  • Ulga jest stosowana z mocy prawa, czyli automatycznie. Podatnik nie musi składać żadnego oświadczenia (ani płatnikowi, ani urzędowi skarbowemu).
  • Jeśli pracownik wie, że ulga go nie dotyczy może złożyć rezygnację.
  • Jeśli ulga nie dotyczy pracownika (i nie złożył on dobrowolnej rezygnacji) system z automatu to zweryfikuje przy rozliczeniu rocznym; wówczas podatnik dopłaci zaległy podatek. Czyli jeśli np. pracownik zarabia więcej niż ok. 11,1 tys. brutto/m-c (ulga go nie dotyczy), a nie złożył rezygnacji wówczas skorzysta z niższych składek miesięcznych podatku; różnicę tą jednak zwróci przy rozliczeniu rocznym.

Preferencję stosuje się w trakcie roku – przy obliczaniu zaliczek na PIT.
Jest ona stosowana automatycznie ponieważ „z góry" trudno jest określić wysokość przychodów rocznych. Oznacza to, że aby z niej skorzystać pracownik nie musi składać nikomu żadnego oświadczenia.

Więcej informacji oraz najważniejsze pytania i odpowiedzi –   https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/preferencje-dla-klasy-sredniej-polski-lad/

Nasze Przewodniki –  https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 10.01.2022 Data publikacji: 10.01.2022 07:04 Data ostatniej modyfikacji: 13.01.2022 15:31
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka