«Powrót

Od dziś zmiany dla kierowców na państwowych odcinkach A2 i A4

Od dziś zmiany dla kierowców na państwowych odcinkach A2 i A4

Od dziś zmiany dla kierowców na państwowych odcinkach A2 i A4

Logo e-TOLL na czerwonym tle.
 • 1 grudnia br. zostanie wyłączony Manualny System Poboru Opłat na płatnych odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica.
 • Użytkownicy pojazdów lekkich nie będą już musieli płacić za przejazd w kiosku poboru opłat.
 • Wystarczy kupić e-bilet autostradowy lub korzystać z aplikacji e-TOLL bądź urządzeń OBU/ZSL.
 • Przejazd obwodnicą Gliwic (odcinek Kleszczów-Żernica) pozostaje bezpłatny.

Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli będą mogli korzystać z e-biletu autostradowego, czyli nowej metody płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami A2 i A4. Od tego dnia przejazd wszystkich kategorii pojazdów po płatnych odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica będzie odbywał się płynnie, bez zatrzymywania przed szlabanem.

e-bilet autostradowy to szybkość i wygoda

Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL i kupowania urządzeń pokładowych. Dostępne będą dwie formy dystrybucji e-biletu autostradowego – w formie stacjonarnej lub elektronicznie. W przypadku obu metod wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych potrzebnych tylko do naliczenia opłaty za przejazd autostradą:

 • numeru rejestracyjnego pojazdu,
 • daty i godziny rozpoczęcia przejazdu autostradą,
 • planowanej do pokonania trasy.

e-bilet autostradowy będzie można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono.

Aplikacja e-TOLL PL BILET

Już teraz można kupić e-bilet autostradowy w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową  i Ministerstwo Finansów. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Aplikacja umożliwia:

 • zakup e-biletu autostradowego,
 • wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF,
 • wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych,
 • zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

Więcej o aplikacji e-TOLL PL BILET na stronie etoll.gov.pl.

Kierowcy będą mogli skorzystać również z aplikacji partnerów, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowej zawiera umowy partnerskie.  Informacja o aplikacjach partnerów będzie dostępna na stronie etoll.gov.pl

Sieć dystrybucji stacjonarnej

Kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią tradycyjny bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos. Lista ponad 230 stacji PKN Orlen, na których można kupić e-bilet od 1 grudnia br. jest dostępna na stronie  e-TOLL.

Lista stacji sieci Lotos zostanie opublikowana niebawem.

Aplikacja e-TOLL PL i urządzenia pokładowe

Użytkownicy pojazdów lekkich mogą opłacać przejazdy autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica również za pośrednictwem aplikacji e-TOLL PL lub z wykorzystaniem urządzeń pokładowych przekazujących dane GPS pojazdu do systemu e-TOLL (OBU/ ZSL).

Od 24 czerwca br. aplikacja e-TOLL PL jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz w AppStore. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL konieczna jest rejestracja w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu dlatego w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą wykorzystując urządzenia OBU i ZSL dopuszczone do systemu e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu:

 • Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy na PPO.
 • Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy na PPO.

Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta.

Place Poboru Opłat zostaną właściwie oznakowane i będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Autostrada Gliwic bez zmian

Dla kierowców pojazdów lekkich, na odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica przejazd obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) pozostaje bezpłatny – nie ma konieczności zakup e-biletu autostradowego lub korzystania z aplikacji e-TOLL PL.

System kontroli zamontowany na pasach wjazdowych i wyjazdowych został tak skonstruowany, żeby identyfikować pojazdy poruszające się tylko po obwodnicy Gliwic (na odcinku Kleszczów – Żernica) i w takich przypadkach nie stwierdzać naruszeń dotyczących braku wniesienia opłaty za przejazd.

Zasady przejazdu w nocy z 30 listopada na 1 grudnia

Kierowca, który wjedzie na autostradę przed godziną 24:00, a wyjeżdżać będzie po 24:00 może opłacić przejazd:

 • korzystając z aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL;
 • bezpośrednio po zjeździe z autostrady zakupić e-bilet autostradowy w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET lub na stacji benzynowej Orlen (w wyjątkowych sytuacjach jest możliwość zakupu e-biletu autostradowego do 3 dni wstecz od daty zakończenia przejazdu).

Infolinia e-TOLL

Informacji o nowych zasadach organizacji ruchu i opłacania przejazdów w e-TOLL udziela Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Całodobowa infolinii działa pod numerami:

 • 800 101 101 - numer bezpłatny, przeznaczony dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce,
 • +48 22 521 10 10 oraz +48 22 519 77 77 - numery dla użytkowników telefonów komórkowych i dla użytkowników z zagranicy – opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.

Do dyspozycji kierowców jest również adres poczty elektronicznej kontakt@etoll.gov.pl

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 01.12.2021 Data publikacji: 01.12.2021 06:18 Data ostatniej modyfikacji: 01.12.2021 07:55
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka