«Powrót

Polski Ład wsparciem dla pracowników i rodzin

Polski Ład wsparciem dla pracowników i rodzin

Polski Ład wsparciem dla pracowników i rodzin

Po lewej stronie napis Polski Ład a po prawej kontur Polski na tle flagi biało czerwonej
Minister Jan Sarnowski podczas konferencji na tle baneru promującego Polski Ład
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na tle banera promującego Polski Ład
Minister Jan Sarnowski na tle flag Polski u UE.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na tle flag Polski i UE
 • W Polskim Ładzie wzrosną wynagrodzenia netto niemal 8 mln pracowników, czyli 2/3 osób zatrudnionych na etatach.
 • Pracownicy o zarobkach od 5 700 zł brutto do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie nie stracą lub zyskają i to mimo braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej.
 • Na reformie zyskają też rodziny. Już w przyszłym roku wspólnie rozliczający się małżonkowie będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej aż 60 tys. zł i podwyższonego do 120 tys. zł progu podatkowego.
 • Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci korzystać będą z PIT-0 dla rodzin 4+. To co najmniej 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica.

Polski Ład to historyczna obniżka podatków, dzięki której realnie wzrosną dochody netto Polaków.
W ich portfelach zostanie ok. 17 mld zł więcej. Na reformie zyska 18 mln Polaków. Dla 90% podatników nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym ok. 2/3 emerytów i rencistów. 32% podatek zapłaci połowa osób mniej niż dotychczas. Duża część z tych pieniędzy trafi do pracowników i rodzin.

Trzy kluczowe zmiany to wyższa kwota wolna – aż 30 tys. zł, wyższy próg podatkowy – aż 120 tys. zł oraz równe zasady płacenia składki zdrowotnej. Zmniejszenie obciążenia ogromnej większości podatników, szczególnie tych mniej zarabiających i wychowujących dzieci, to pozytywna rewolucja w polskim systemie podatkowym

– wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład to realna korzyść i poprawa sytuacji wielu polskich rodzin, a także seniorów. Nasz rząd od samego początku stawiał i stawia na rodzinę, bo rodzina to przyszłość nas wszystkich. To najlepsza inwestycja. Ale skupiając się na rodzinach nie zapominamy o innych, m.in. właśnie osobach starszych. Dbamy o ich bezpieczeństwo finansowe np. poprzez trzynastą, a w tym roku także czternastą emeryturę. A teraz do tego dochodzi także Emerytura bez podatku

– mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zysk pracowników

W Polskim Ładzie wzrosną wynagrodzenia netto niemal 8 mln pracowników, czyli 2/3 osób zatrudnionych na etatach. Bez PIT będą pensje do 3180 zł brutto miesięcznie (czyli nawet nieco wyższe niż minimalna).

 • Kasjerka w sklepie zarabia miesięcznie 3 010 zł brutto – zyska rocznie 1848 zł na rękę.
 • Pracownik ochrony zarabia miesięcznie 3 180 zł – zyska ponad 2 000 zł rocznie na rękę
 • Kucharz zarabia miesięcznie 3 600 zł brutto – zyska rocznie 1 686 zł na rękę.
 • Pracownik fizyczny zarabia miesięcznie 4 000 zł brutto – zyska rocznie 1365 zł na rękę.
 • Księgowa w firmie zarabia 5 000 zł brutto – zyska ok. 560 zł na rękę.

Pracownicy o zarobkach od 5 700 zł brutto do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie nie stracą lub zyskają na Polskim Ładzie i to mimo braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

 • Przy zarobkach 8 tys. zł brutto na konto wpływać będzie nadal 5730 zł pensji,
 • Przy zarobkach 12 tys. zł brutto miesięcznie wpływać będzie ok. 47 zł więcej.

Reforma będzie neutralna dla 20% etatowców. Mniej niż 200 zł miesięcznie straci niecałe 12% pracowników. Więcej niż 200 zł miesięcznie zapłaci tylko 2,4% zatrudnionych na etatach.

Zysk rodzin

Na reformie Polskiego Ładu zyskają też rodziny. Już w przyszłym roku wspólnie rozliczający się małżonkowie będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej aż 60 tys. zł.

 • Małżonkowie z pensją 3 010 zł i 3 500 zł brutto miesięcznie, zyskają na Polskim Ładzie ok. 4 000 zł rocznie. Gdyby rozliczali się oddzielnie, to na Polskim Ładzie zyskaliby „na rękę" łącznie 3 600 zł rocznie.

W Polskim Ładzie rodzice – tak jak w poprzednich latach – będą korzystać z ulgi na dzieci.

 • Rodzina 2+2 zarabiające wspólnie 6 500 zł brutto, zyska ok. 4 000 tys. zł. Nie dość, że w ogóle nie zapłaci podatku, to jeszcze otrzyma od państwa zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci,
  w kwocie ok. 2 000 zł.
 • Rodzina 2+1, gdzie jeden z małżonków zarabia 4 tys. zł brutto, a drugi 3 tys. zł brutto miesięcznie, przy wspólnym rozliczeniu zyska 3,5 tys. zł rocznie.

Rodziny będą też korzystać z podwyższonego do 120 tys. zł progu podatkowego

 • Rodzina 2+3, w której jeden z małżonków zarabia 18 tys. zł, a drugi 5 tys. zł miesięcznie, dzięki podniesieniu progu podatkowego nie zapłaci wyższej stawki podatku. Małżeństwo zyska na rozwiązaniach Polskiego Ładu 1,2 tys. zł.

Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci korzystać będą z PIT-0 dla rodzin 4+. To co najmniej 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. Do tego – dla podatników na skali (17 i 32 proc. PIT) dochodzi jeszcze 30 tys. kwoty wolnej. W sumie na PIT-0 dla rodzin 4+ skorzysta ponad 110 tys. rodziców.
W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

PIT-0 dla rodzin 4+ jest adresowany nie tylko do rodziców, ale również do rodziców zastępczych i opiekunów prawnych, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci. Ze zwolnienia będą mogli korzystać wszyscy podatnicy, niezależnie od tego czy są pracownikami, przedsiębiorcami, wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami

– podkreśla wiceminister Sarnowski.

 • Rodzina 2+4, w której małżonkowie zarabiają wspólnie 11 500 zł brutto miesięcznie, zyska rocznie aż 8 945 zł. Małżonkowie nie dość, że nie zapłacą ok. 2 000 zł podatku, który płacili przed reformą, to jeszcze dostaną od państwa ok. 6 900 zł (zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci).
 • Rodzina 2+4, gdzie jeden z małżonków zarabia 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje (wychowuje dzieci), zyska rocznie 8018 zł.

Polityka prorodzinna rządu Zjednoczonej Prawicy to nie tylko bezpośrednie wsparcie finansowe czy ułatwianie godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową m.in. poprzez wspierania tworzenia nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. To także tworzenie dobrego klimatu dla rodzin, zdjęcie stygmatu z rodzin wielodzietnych. To wsparcie, na jakie zasługują – ich wkład w budowanie przyszłości Polski, przyszłości nas wszystkich – jest nieoceniony. PIT-0 dla rodzin to forma docenienia właśnie dużych rodzin

– wskazuje minister Marlena Maląg.

Wsparcie legalnego zatrudnienia

Polski Ład to również wsparcie legalnego zatrudnienia, czyli likwidacja pracy na czarno i wypłacania wynagrodzeń pod stołem. Od 1 stycznia 2022 r. konsekwencje takich działań obciążać będą wyłącznie pracodawcę.

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment, żeby zrezygnować z nielegalnych praktyk. Już wkrótce na stronach MF, PIP i ZUS pojawi się przewodnik jak zalegalizować zatrudnienie. Pracodawcy będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej, dzięki której podatku od wynagrodzeń wypłacanych w przeszłości „pod stołem" nie zapłaci ani pracownik, ani pracodawca

– przypomina wiceminister finansów Jan Sarnowski.

W przypadku kontynuowania zatrudnienia „na czarno" po 1 stycznia 2022 r., to pracodawca, a nie pracownik, będzie płacił podatek od wypłacanych „pod stołem" wynagrodzeń i całość składek (ZUS i zdrowotną). Nie będzie mu jednak wolno zaliczyć ich w koszty. Przypisany zostanie mu również dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia. Pracownik natomiast nie będzie płacił podatków, składek i uzyska dostęp do opieki zdrowotnej.

„Ulga na powrót"

Polski Ład to również zachęta dla Polaków do powrotu do Polski. Pracownicy, którzy przez co najmniej 3 lata mieszkali za granicą i wrócą do Polski ze swoją wiedzą i doświadczeniem będą mogli przez cztery kolejno następujące po sobie lata korzystać ze zwolnienia z podatku dla przychodów do kwoty 85 528 zł.

Wielu naszych rodaków rozważa powrót do Polski, szczególnie w świetle trudności wynikających z Brexitu, dwucyfrowego bezrobocia w krajach południa Europy i utrzymującej się kolejny rok sytuacji epidemicznej. Decydując się na rozwój kariery w kraju, mogą istotnie wzmocnić polską gospodarkę, przynosząc ze sobą zdobyte za granicą doświadczenie i umiejętności. W 2022 r. damy im do tego dodatkowy impuls podatkowy w postaci PIT-0 dla powracających

– wyjaśnia wiceminister Sarnowski.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.12.2021 Data publikacji: 29.12.2021 06:15 Data ostatniej modyfikacji: 29.12.2021 06:15
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka