«Powrót

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS

czarne paragrafy na białym tle
  • 28 kwietnia Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
  • Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US).
  • Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US.

e-Urząd Skarbowy cieszy się dużą popularnością. Nasi klienci logowali się do niego już ponad 70 mln razy. Wprowadzane zmiany ułatwią jeszcze bardziej kontakt z administracją skarbową. Digitalizacja i automatyzacja procesów to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług, ale także oszczędność czasu i większy komfort pracy w Krajowej Administracji Skarbowej.

- podkreśla zastępca Szefa KAS Anna Chałupa.

Projekt ustawy wprowadza automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez KAS przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. System e-Urząd Skarbowy zastąpi dotychczas wykorzystywany przez KAS Portal Podatkowy. Komunikacja za pośrednictwem e-US (w postaci portalu lub aplikacji mobilnej) będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej.

Najważniejsze rozwiązania

e-US wykorzystywany w kontaktach z organami KAS będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla:

  • podatników,
  • płatników,
  • pełnomocników,
  • komorników sądowych i notariuszy.

e-US zapewni dostęp do informacji związanych z podatkami. Będzie też gwarantować pełną transakcyjność – umożliwi załatwienie w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.

Osoby korzystające z e-US nie będą ponosić kosztów opłaty skarbowej od wydawanych zaświadczeń. Ograniczymy także koszty zagranicznych przekazów pocztowych, dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.

Wprowadzimy również system teleinformatyczny „e-Koncesje", który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.04.2022 Data publikacji: 29.04.2022 12:46 Data ostatniej modyfikacji: 29.04.2022 12:46
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Osoba publikująca: Aleksandra Grygierczyk Osoba modyfikująca: Aleksandra Grygierczyk