«Powrót

Zapraszamy na regionalne webinary dotyczące podatkowej części Polskiego Ładu

Zapraszamy na regionalne webinary dotyczące podatkowej części Polskiego Ładu

Zapraszamy na regionalne webinary dotyczące podatkowej części Polskiego Ładu

Kontur Polski, obok flaga Polski. Poniżej tekst: Polski Ład, Zapraszamy na regionalne webinary.
Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska stoją na tle ścianki po zakończonej konferencji
Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska przemawia podczas konferencji
Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska przemawia podczas konferencji, w tle stoją minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska
 • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) organizują serię regionalnych spotkań online o reformie podatkowej.
 • Webinary rozpoczną się od 18 stycznia 2022 i odbędą się w każdym województwie.
 • Szczegółowy harmonogram będzie można znaleźć na stronach regionalnych oddziałów ZUS oraz poszczególnych US.

Chcąc pomóc w interpretacji przepisów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizują webinary online dla lokalnej społeczności. Ich tematem będą przede wszystkim zmiany wynikające z Podatkowego Polskiego Ładu, dotyczące przede wszystkim przedsiębiorców, rodzin i emerytów.

Zadania Krajowej Administracji Skarbowej to nie tylko pobór należności podatkowych, lecz wsparcie podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Dziś rozpoczynamy serię webinarów z ZUS. To kolejne nasze działania skierowane do obywateli, aby pomóc im w interpretacji przepisów wprowadzonych przez Polski Ład 

- powiedziała Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska

Chcemy, by każdy wiedział, czym jest Polski Ład, żeby potrafił poruszać się w nowej rzeczywistości podatkowej. Urzędy będą pomagać wszystkim zainteresowanym, każdy może liczyć na pomoc, a jednym z takich narzędzi będą m.in. webinaria. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak też rodzin i emerytów

– wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Regionalne spotkania

Webinary startują od 18 stycznia 2022 r.

Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania przedsiębiorców i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej. Dodatkowo w styczniu udostępniony zostanie specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, pomoże obliczyć podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany miesiąc – mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Wsparcie MF i KAS dla podatników

Na wiecejwportfelach.gov.pl i podatki.gov.pl znajdują się informacje na temat podatkowej reformy. Są tam przykłady korzyści, jakie niesie za sobą Polski Ład. Najważniejsze informacje znajdą dla siebie osoby pracujące na etacie, seniorzy jak i przedsiębiorcy. Jest też specjalna zakładka dotycząca wsparcia dla rodzin. Dzięki kalkulatorowi każdy może wyliczyć swoją miesięczną pensję „na rękę".

Na portalach znajdują się też przewodniki dotyczące konkretnych zagadnień i rozwiązań (np. ulga dla klasy średniej, PIT-2, PIT-0 dla seniora). W przygotowanych przez nas materiałach są też najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Dodatkowo na portalach znajdują też bazy Q&A, na bieżąco aktualizowane. Pytania są podzielone tak, aby każdy mógł łatwo odnaleźć interesującą go informację.

Wparcia udziela też Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Po połączeniu się Infolinią KIS i wybraniu numeru 8, następuje przekierowanie do konsultantów udzielających informacji o reformie podatkowej. Zachęcamy też do kontaktu w sprawach podatkowych poprzez Multikanałowe Centrum Informacji „Polski Ład".

Trwają dyżury dotyczące Polskiego Ładu w urzędach skarbowych w godzinach 8:00-19:00. Każda osoba może zadzwonić lub przyjść i uzyskać odpowiedź na pytania lub wyjaśnić wątpliwości.

Od soboty trwają też webinaria i livechaty dotyczące przede wszystkim zagadnień związanych
z obliczaniem wynagrodzeń pracowników po zmianach wprowadzonym rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 r. Na kanale YouTube Ministerstwa Finansów znajduje się Webinarium: Polski Ład – nowy mechanizm poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Z przedsiębiorcami kontaktują się pracownicy urzędów skarbowych, aby udzielać niezbędnego wsparcia ich kadr księgowo-finansowych przy wyliczaniu wynagrodzenia na nowych zasadach.

Korzyści z Polskiego Ładu

Polski Ład to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. Zyska niemal 18 mln naszych obywateli. Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów i rencistów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.

Przykłady:

 • Kasjer (etat) zarabiający 3 tys. zł brutto, (2 203 zł netto) zyska ok. 1 840 zł w ciągu roku
 • Ślusarz (własna działalność) z dochodem 4 tys. zł brutto (2 480 zł netto), zaoszczędzi ok. 2 tys. zł rocznie.
 • Kosmetyczka (własna działalność) z dochodem 3 tys. zł brutto (1 620 zł netto), zaoszczędzi ok. 1,3 tys. zł rocznie.
 • Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto (4,9 tys. zł netto), gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł („na rękę"), czyli prawie 4 tys. zł rocznie.
 • Rodzina 2+4, w której tylko jeden z małżonków zarabia miesięcznie 12 tys. zł brutto (drugi nie pracuje), zyska rocznie 9 934 zł.
 • Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto (2 660 zł netto), zyska 1 600 zł rocznie.
 • Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej, zyska 2 997 zł „na rękę" rocznie.
 • Senior z miesięcznym przychodem z pracy ok. 3 tys. zł (ok. 36 tys. zł rocznie) w ogóle nie zapłaci podatku.
bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 18.01.2022 Data publikacji: 18.01.2022 06:21 Data ostatniej modyfikacji: 18.01.2022 06:21
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka