«Powrót

Regionalne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

Regionalne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

Regionalne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

Funkcjonariusze KAS ze sztandarem.
Widok z lotu ptaka kościoła pw. św. Anny.
Odznaczenia leżące na stole.
  • We wtorek, 12 września, w Katowicach-Nikiszowcu odbyły się regionalne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.
  • W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej województwa śląskiego, Krajowej Informacji Skarbowej i zaproszeni goście administracji rządowej i samorządowej, przedstawiciele współpracujących organizacji, służb mundurowych, czeskiej i słowackiej administracji skarbowej.
  • Z okazji święta KAS odznaczeniami uhonorowano m.in. jedenastu pracowników Krajowej Informacji Skarbowej.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Anny na katowickim Nikiszowcu, jednym z najpiękniejszych osiedli robotniczych w Polsce z początków XX wieku. Mszę św. w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej koncelebrował biskup Grzegorz Olszowski. W słowie skierowanym do zgromadzonych pracowników i funkcjonariuszy mówił o służbie dla dobra drugiego człowieka.

Uroczysty apel odbył się przed kościołem, na Placu Wyzwolenia, w otoczeniu zabytkowej zabudowy.

Zgromadzonych przywitali organizatorzy obchodów: dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, mł. insp. Mariusz Cupiał i dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, Ewa Łuczak.

"Słowa podziękowań za pracę nabierają szczególnego znaczenia w miejscu, w którym jesteśmy, na katowickim Nikiszowcu – gdzie etos pracy i duma z wykonywanego zawodu wciąż są ważnym elementem funkcjonowania we współczesnym świecie. Rzetelność, uczciwość i pracowitość są wartościami ponadczasowymi, mimo wkraczającej we wszystkie dziedziny życia cyfrowej transformacji"

– zwróciła się do zebranych dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, Ewa Łuczak.

List insp. Bartosza Zbaraszczuka, Sekretarza Stanu i Szefa Krajowej Administracji Skarbowej odczytał uczestniczący w uroczystościach Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny. 

"Dlatego w tym uroczystym dniu dziękuję Państwu za dotychczasowe zaangażowanie, wysiłek włożony w rozwój i sprawne funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej. Wierzę, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze więcej i być jeszcze lepsi w dążeniu do kolejnych celów"

– napisał Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Święto KAS jest dobrą okazją na uhonorowanie odznaczeniami wyróżniających się pracowników i funkcjonariuszy Medalami za Długoletnią Służbę przyznawanymi przez Prezydenta RP i odznakami „Zasłużony dla KAS".   

Wyróżnione osoby odebrały medale i odznaki z rąk zastępcy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ministra Mariusza Gojnego, w asyście Ewy Łuczak, dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, mł. insp. Mariusza Cupiała.

Obchody zakończono defiladą pododdziałów kompanii honorowej IAS w Katowicach i pododdziału towarzyszącego, przy dźwiękach orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po oficjalnej części na uczestników i gości czekały atrakcje. Funkcjonariusze demonstrowali umiejętności psa służbowego KAS, działanie mobilnego laboratorium do badania paliw oraz wyspecjalizowanego pojazdu do prześwietlania towarów. Goście mogli też poznać pracę mundurowych z zakresu techniki kryminalistycznej. Na stanowisku edukacyjnym pracownicy i funkcjonariusze IAS w Katowicach prezentowali okazy dzikiej fauny i flory zagrożone wyginięciem oraz towary podrabiane, które stanowią zagrożenie dla użytkowników.

Krajowa Informacja Skarbowa w liczbach

Krajowa Informacja Skarbowa działa na terenie całego kraju i jest częścią Krajowej Administracji Skarbowej. Na jej czele stoi Dyrektor, który jest organem podatkowym w zakresie interpretacji  indywidualnych i wiążących informacji. Siedzibą KIS jest Bielsko-Biała. W siedmiu miastach: Bielsku-Białej, Lesznie, Piotrkowie Trybunalskim,  Płocku, Toruniu, Będzinie i Cieszynie pracuje prawie 1200 osób.

Od początku istnienia, tj. od 2017 roku konsultanci KIS odebrali ponad jedenaście milionów rozmów, wysłali ponad czterysta tysięcy mejli i przeprowadzili prawie dwieście pięćdziesiąt tysięcy czatów.

Krajowa Informacja Skarbowa to nie tylko infolinia. Jeśli nie wiesz, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego, możesz uzyskać indywidualną interpretację podatkową. Wydano ich blisko sto pięćdziesiąt tysięcy.

Krajowa Informacja Skarbowa wydaje też wiążące informacje stawkowe,  od 2019 roku do chwili obecnej wydano ich blisko siedemnaście tysięcy.

Od lipca tego roku KIS wydaje również wiążące informacje akcyzowe i wiążące informacje celne – wiążące informacje taryfowe i wiążące informacje o pochodzeniu.

Szukasz informacji podatkowej lub celnej? Nie wiesz, jak rozliczyć podatek? Przepisy są dla ciebie niejasne?

Skontaktuj się z  Krajową Informacją Skarbową. Zadzwoń lub napisz mejl, możesz też porozmawiać z konsultantem na czacie.

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 15.09.2023 Data publikacji: 15.09.2023 14:10 Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2023 14:13
Autor: Krajowa Informacja Skarbowa Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka