«Powrót

Kolejne usługi dla komorników w e-Urzędzie Skarbowym

Kolejne usługi dla komorników w e-Urzędzie Skarbowym

Kolejne usługi dla komorników w e-Urzędzie Skarbowym

Napis e-Urząd Skarbowy, nowe usługi. Na dole logotypy unijne plus flaga Polski
  • W serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) udostępniliśmy kolejne usługi, składające się na pakiet Konta Komornika.
  • Zautomatyzowaliśmy proces dokonywania zajęć nadpłat i zwrotów przez komorników sądowych oraz ich obsługę w urzędach skarbowych.

"Ustrukturyzowanie zawiadomień o zajęciu wierzytelności, możliwość dwustronnej komunikacji za pomocą API w sprawach prowadzonej egzekucji, centralizacja procesu obsługi zajęć, wprowadzone zmiany legislacyjne oraz automatyzacja, pozwoliły nam na udostępnienie kolejnych masowych usług dla komorników sądowych. Udostępnione usługi znacznie uproszczają i poprawiają skuteczność egzekucji"

– wyjaśnia wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Nowe usługi polegają na przyjmowaniu ustrukturyzowanych zawiadomień (ZZW-1K) o zajęciu wierzytelności, ich aktualizacji lub uchyleniu, a także wymianie pozostałej korespondencji związanej z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi pomiędzy komornikami sądowymi a urzędami skarbowymi.

To kolejne usługi dla komorników sądowych udostępnione przez KAS. W grudniu 2022 r. uruchomiliśmy automatyczną obsługę wniosków komorników o udostępnienie informacji.

Wszystkie usługi Konta Komornika e-Urzędu Skarbowego są dostępne za pośrednictwem API e-US. Oznacza to, że komornicy sądowi wysyłają dokumenty za pomocą systemu, w którym prowadzą postępowania i odbierają odpowiedzi tą samą drogą. Jest to możliwe dzięki komunikacji i wymianie danych między systemami.

***

Projekt e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Funduszy Europejskich (Program Polska Cyfrowa). Wartość całkowita przedsięwzięcia to niemal 122,8 mln zł, w tym dofinansowanie UE to ok. 103,9 mln zł, a budżet państwa ok. 18,8 mln zł.

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 17.01.2023 Data publikacji: 17.01.2023 06:18 Data ostatniej modyfikacji: 17.01.2023 06:18
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka